  • 1C20C0G221J050B
1C20C0G221J050B
advertisement
Manufacturer No:
1C20C0G221J050B
HK JDW NO:
886-1C20C0G221J050B
Datasheet:
1C20C0G221J050B
Description:
Monolythic®, 1C20 220pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 1024
Step5Bar-code shipping tag
1C20C0G221J050B
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    Monolythic®, 1C20
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm