  • 1KSMB180A
1KSMB180A
advertisement
Manufacturer No:
1KSMB180A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1KSMB180A
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
1KSMB180A
Description:
TVS DIODE 153V 246V DO214AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1KSMB180A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1KSMB180A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    1KSMB
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    171V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Clamping Voltage
    246V
  • Peak Pulse Current
    4.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    153V
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    180V