  • 1N4004GHR0G
1N4004GHR0G
advertisement
Manufacturer No:
1N4004GHR0G
HK JDW NO:
799-1N4004GHR0G
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N4004GHR0G
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Quantity:
In Stock : 4407
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
1N4004GHR0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz