  • 1N4004GPHE3/54
1N4004GPHE3/54
advertisement
Manufacturer No:
1N4004GPHE3/54
HK JDW NO:
884-1N4004GPHE3/54
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N4004GPHE3/54
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N4004GPHE3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1N4004
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    8pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    400V