  • 1N4151WS-G3-18
1N4151WS-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
1N4151WS-G3-18
HK JDW NO:
884-1N4151WS-G3-18
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
1N4151WS-G3-18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N4151WS-G3-18
    Select All
  • Average Rectified Current
    150mA
  • Reverse Recovery Time
    4 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    75V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.309128mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Forward Current
    150mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    0.15A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V