  • 1N5228BE3
1N5228BE3
advertisement
Manufacturer No:
1N5228BE3
HK JDW NO:
523-1N5228BE3
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5228BE3
Description:
ZENER DIODES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N5228BE3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N5228BE3.
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bag
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.48W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    23Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    20mA
  • Dynamic Impedance-Max
    23Ohm