  • 1N5266BDO35
1N5266BDO35
advertisement
Manufacturer No:
1N5266BDO35
HK JDW NO:
523-1N5266BDO35
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5266BDO35
Description:
230Ohms ±5% 100nA @ 52V -65°C~175°C DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5266BDO35
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    1N5266
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 52V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    230Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    68V