  • 1N5358BE3/TR12
1N5358BE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5358BE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5358BE3/TR12
Datasheet:
1N5358BE3/TR12
Description:
ZENER DIODE 3.5Ohm ±5% 22V 500nA @ 15.8V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5358BE3/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5358
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 15.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Impedance-Max
    3.5Ohm
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tolerance
    5%