  • 1N5391S-T
1N5391S-T
advertisement
Manufacturer No:
1N5391S-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1N5391S-T
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5391S-T
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -65°C~150°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N5391S-T
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5391
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    20pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage (DC)
    50V