  • 1N5395GPHE3/54
1N5395GPHE3/54
advertisement
Manufacturer No:
1N5395GPHE3/54
HK JDW NO:
884-1N5395GPHE3/54
Datasheet:
1N5395GPHE3/54
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N5395GPHE3/54
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5395
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 1.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    400V