  • 1N5931BP-TP
1N5931BP-TP
advertisement
Manufacturer No:
1N5931BP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-1N5931BP-TP
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5931BP-TP
Description:
ZENER DIODE 12Ohm ±5% 1μA @ 18V -55°C~175°C 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5931BP-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 18V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    12Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    20.8mA
  • Dynamic Impedance-Max
    12Ohm