  • 1N5932BRLG
1N5932BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5932BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5932BRLG
Datasheet:
1N5932BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5932BRLG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 15.2V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Having a zener current of 75mA, it is highly flexible in terms of design.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
1N5932BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 15.2V
1μA @ 15.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 75mA
1N5932BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5932BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5932BRLG
    Select All
  • Test Current
    18.7mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    75mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5932
  • Impedance
    14Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 15.2V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    14Ohm