  • 1N5935BRLG
1N5935BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5935BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5935BRLG
Datasheet:
1N5935BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5935BRLG Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 20.6V is required to supply this electrical device.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage currents can reach 1μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 55mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
1N5935BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 20.6V
1μA @ 20.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 55mA
1N5935BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5935BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5935BRLG
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5935
  • Impedance
    23Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 20.6V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    23Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    13.9mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    55mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm