  • 1SMC40AT3G
1SMC40AT3G
advertisement
Manufacturer No:
1SMC40AT3G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1SMC40AT3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1SMC40AT3G
Description:
TVS DIODE 40V 64.5V SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SMC40AT3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    1SMC
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.75W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    32.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    44.4V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V