  • 1SNK506010R0000
1SNK506010R0000
advertisement
Manufacturer No:
1SNK506010R0000
Manufacturer:
TE Connectivity ENTRELEC
HK JDW NO:
785-1SNK506010R0000
Package:
Datasheet:
Description:
AUT SNK SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SNK506010R0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Series
    SNK, ZS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Feed Through
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Gray
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0, POLYAMIDE, SAFETY APPROVAL: DNV; RINA; UL
  • Pitch
    6mm
  • Current Rating
    41A
  • Termination Style
    Screw
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Number of Levels
    1
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Voltage - UL
    600V
  • Number of Decks
  • Wire Gauge or Range - AWG
    10-24 AWG
  • Current - UL
    30A
  • Voltage - IEC
    1000V
  • Number of Ways
    2
  • Safety Approval
    ATEX; BV; CB; CE; CSA; CUL
  • Wire Gauge or Range - mm²
    0.2-6mm2
  • Stripping Length
    10.5mm
  • Width
    6mm
  • Terminal Width
    6.0mm