  • 1SR139-400T-31
1SR139-400T-31
advertisement
Manufacturer No:
1SR139-400T-31
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-1SR139-400T-31
Package:
DO-41 Mini, Axial
Datasheet:
1SR139-400T-31
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A 150°C Max 10μA @ 400V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-41 Mini, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1SR139-400T-31
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-41 Mini, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    40A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    40A
  • Reverse Voltage
    400V