  • 2.5SXB150M
2.5SXB150M
advertisement
Manufacturer No:
2.5SXB150M
HK JDW NO:
683-2.5SXB150M
Datasheet:
2.5SXB150M
Purchasing and Inquiry
2.5SXB150M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3A @ 100kHz to power systems.There is a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2.5SXB150M Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2.5SXB150M Applications
There are a lot of Rubycon 2.5SXB150M applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
2.5SXB150M
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.015mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PC-CON, SXB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V