  • 200MDP1T2B3M1RE
200MDP1T2B3M1RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP1T2B3M1RE
HK JDW NO:
239-200MDP1T2B3M1RE
Package:
Datasheet:
200MDP1T2B3M1RE
Step5Bar-code shipping tag
200MDP1T2B3M1RE
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2008
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Body Length or Diameter
    9.144mm
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 4.95mm Dia
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    10-48
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Body Height
    8.636mm
  • Length - Termination
    0.16 inch
  • Actuator Length
    5.33mm