  • 200MXC270MEFC20X30
200MXC270MEFC20X30
advertisement
Manufacturer No:
200MXC270MEFC20X30
HK JDW NO:
683-200MXC270MEFC20X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
200MXC270MEFC20X30
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm