  • 200SAW270MEFC18X30
200SAW270MEFC18X30
advertisement
Manufacturer No:
200SAW270MEFC18X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200SAW270MEFC18X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SAW 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200SAW270MEFC18X30
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SAW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    810mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    955.8mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm