  • 200TXW56MEFR8X30
200TXW56MEFR8X30
advertisement
Manufacturer No:
200TXW56MEFR8X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200TXW56MEFR8X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TXW 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 896
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
200TXW56MEFR8X30
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TXW
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    56μF
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    518mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm