  • 200YXA100MEFC16X25
200YXA100MEFC16X25
advertisement
Manufacturer No:
200YXA100MEFC16X25
HK JDW NO:
683-200YXA100MEFC16X25
Package:
Radial, Can
Description:
YXA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200YXA100MEFC16X25
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    340mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    408mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm