  • 202S41W102KF4E
202S41W102KF4E
advertisement
Manufacturer No:
202S41W102KF4E
HK JDW NO:
407-202S41W102KF4E
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
202S41W102KF4E
Description:
PolyTerm® 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
202S41W102KF4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PolyTerm®
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.41mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Thickness (Max)
    0.065 1.65mm
  • Thickness
    1.651mm