  • 20KPA72CA-B
20KPA72CA-B
advertisement
Manufacturer No:
20KPA72CA-B
HK JDW NO:
461-20KPA72CA-B
Datasheet:
20KPA72CA-B
Step5Bar-code shipping tag
20KPA72CA-B
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    20KPA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    8W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    80.4V
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    174.1A
  • Clamping Voltage
    116V
  • Peak Pulse Current
    174.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    72V
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    20000W