  • 20KPA88A-B
20KPA88A-B
advertisement
Manufacturer No:
20KPA88A-B
HK JDW NO:
461-20KPA88A-B
Datasheet:
20KPA88A-B
Step5Bar-code shipping tag
20KPA88A-B
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    20KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    142.3A
  • Clamping Voltage
    142V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    88V
  • Peak Pulse Current
    142.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    88V
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Test Current
    5mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    98.3V