  • 20SEP33M
20SEP33M
advertisement
Manufacturer No:
20SEP33M
HK JDW NO:
590-20SEP33M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
20SEP33M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 1.89A @ 100kHz to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 45mOhm.In place is a comp7nt with a pin number of 7.94.5mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.There is a dissipation factor of 12 % for the part.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
20SEP33M Features
1.89A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SEP33M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
20SEP33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SEP33M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    330μA
  • Ripple Current
    1.89A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    94.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm