  • 20SEP68M
20SEP68M
advertisement
Manufacturer No:
20SEP68M
HK JDW NO:
590-20SEP68M
Purchasing and Inquiry
20SEP68M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.4A @ 100kHz.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm on this electrical device.In place is a comp8nt with a pin number of 8.In order for 120mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 23 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
20SEP68M Features
2.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SEP68M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SEP68M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SEP68M.
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    272μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    23 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm