  • 20SEPF560M+T
20SEPF560M+T
advertisement
Manufacturer No:
20SEPF560M+T
HK JDW NO:
590-20SEPF560M+T
Purchasing and Inquiry
20SEPF560M+T Overview
In order to power systems, 5.4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 12mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The 13 comp13nt remains in place.To enable 270mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Moreover, the part has a dissipation factor 12 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
20SEPF560M+T Features
5.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SEPF560M+T Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SEPF560M+T
  • Number of Pins
    13
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.24mA
  • Ripple Current
    5.4A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm