  • 20SVP10M
20SVP10M
advertisement
Manufacturer No:
20SVP10M
HK JDW NO:
590-20SVP10M
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
20SVP10M Overview
Systems need 1.02A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 120mOhm on this electrical device.In place is a comp6nt with a pin number of 6.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.There is a dissipation factor of 10 % for the part.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
20SVP10M Features
1.02A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 120mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVP10M Applications
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
20SVP10M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVP10M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    1.02A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    51mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.02A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Ripple Current (AC)
    1.02A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm