  • 20SVP27M
20SVP27M
advertisement
Manufacturer No:
20SVP27M
HK JDW NO:
590-20SVP27M
Purchasing and Inquiry
20SVP27M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1.45A @ 100kHz.There is a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.The 6 comp6nt remains in place.To enable 72.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Dissipation factor of 10 % is important to note for the part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
20SVP27M Features
1.45A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVP27M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SVP27M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVP27M.
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    108μA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    72.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.45A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Ripple Current (AC)
    1.45A
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm