  • 20SVP33M
20SVP33M
advertisement
Manufacturer No:
20SVP33M
HK JDW NO:
590-20SVP33M
Purchasing and Inquiry
20SVP33M Overview
For power systems, 1.89A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 45mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).7 remains in the place of the comp7nt with pin number [7.To fully perform the function of 94.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.There is a dissipation factor of 12 % for the part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
20SVP33M Features
1.89A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVP33M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SVP33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVP33M.
  • Number of Pins
    7
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3533
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    1.89A
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    94.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.89A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Width
    8.3mm