  • 20SVP47M
20SVP47M
advertisement
Manufacturer No:
20SVP47M
HK JDW NO:
590-20SVP47M
Purchasing and Inquiry
20SVP47M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1.89A @ 100kHz.ESR (Equivalent Series Resistance) of 45mOhm is observed in this electrical device.The 7 pin remains in place.To fully perform the function of 94.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.A dissipation factor of 12 % is significant for this part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
20SVP47M Features
1.89A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVP47M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SVP47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SVP47M.
  • Number of Pins
    7
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3533
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    188μA
  • Ripple Current
    1.89A
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    94.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    1.89A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Width
    8.3mm