  • 20SVPF560M
20SVPF560M
advertisement
Manufacturer No:
20SVPF560M
HK JDW NO:
590-20SVPF560M
Datasheet:
20SVPF560M
Purchasing and Inquiry
20SVPF560M Overview
In order to power systems, 5.4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 12mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This comp12nt has a pin number of 12.To enable 270mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Dissipation factor of 12 % is important to note for the part.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
20SVPF560M Features
5.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVPF560M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SVPF560M
    10 Weeks
  • Mount
    FLAT
  • Number of Pins
    12
  • Surface Mount Land Size
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.24mA
  • Ripple Current
    5.4A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    5.4A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm