  • 20TQ035STRR
20TQ035STRR
advertisement
Manufacturer No:
20TQ035STRR
HK JDW NO:
884-20TQ035STRR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
20TQ035STRR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 20A -55°C~150°C 2.7mA @ 35V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
20TQ035STRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    20TQ035
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.7mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 20A
  • Max Reverse Leakage Current
    2.7mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Capacitance @ Vr, F
    1400pF @ 5V 1MHz