  • 20TQ045STRR
20TQ045STRR
advertisement
Manufacturer No:
20TQ045STRR
HK JDW NO:
884-20TQ045STRR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
20TQ045STRR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 20A -55°C~150°C 2.7mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4409
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
20TQ045STRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    20TQ045
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.7mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    2.7mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    1400pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1800A