  • 20TQC22MYFD
20TQC22MYFD
advertisement
Manufacturer No:
20TQC22MYFD
HK JDW NO:
590-20TQC22MYFD
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
20TQC22MYFD
Purchasing and Inquiry
20TQC22MYFD Overview
The part's ripple current is determined to be 1.3A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 80mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It is capable of supporting leakage currents of 44μA.22μF is the capacitance of the device.As a result, it operates with a voltage rating of 20V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.In the seated position, it has a maximum height of 0.079 2.00mm°C, so it is stable under all conditions.
20TQC22MYFD Features
1.3A ripple current
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 44μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~105°C
20TQC22MYFD Applications
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
20TQC22MYFD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TQC
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    44μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm