  • 2191L1-12V
2191L1-12V
advertisement
Manufacturer No:
2191L1-12V
HK JDW NO:
894-2191L1-12V
Package:
Datasheet:
2191L1-12V
Description:
LED IND LIGHT 12V RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2191L1-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2008
  • Series
    2191L
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Voltage - Rated
    12V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Forward Current
    31mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Forward Voltage
    12V
  • Lens Color
    Red
  • Height
    41.91mm