  • 224AMVABRB
224AMVABRB
advertisement
Manufacturer No:
224AMVABRB
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-224AMVABRB
Package:
Datasheet:
224AMVABRB
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
224AMVABRB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    224A
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    300,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    260gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.30mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.30mm