  • 224MSR100K
224MSR100K
advertisement
Manufacturer No:
224MSR100K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-224MSR100K
Package:
Radial
Datasheet:
224MSR100K
Description:
Capacitor;Polyester Metallized;Cap 0.22uF;Tol 10%;Vol-Rtg 100 VDC;Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
224MSR100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.256W 13.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Size Code
    5126
  • Dissipation Factor
    0.01 %
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    13mm
  • Width
    6.5mm
  • Thickness
    5.5mm