  • 225BPS100M
225BPS100M
advertisement
Manufacturer No:
225BPS100M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225BPS100M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
225BPS100M
Description:
BPS 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
225BPS100M
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BPS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75.358Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Ripple Current
    30mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm