  • 225MKP275KG
225MKP275KG
advertisement
Manufacturer No:
225MKP275KG
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225MKP275KG
Package:
Radial
Datasheet:
225MKP275KG
Description:
MKP Series 275 VAC 2.2 uF ±10 % Radial Metallized Polypropylene Film Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
225MKP275KG
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.957 24.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X2
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Published
    2011
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.531W 26.00mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±10%