  • 225MSR250K
225MSR250K
advertisement
Manufacturer No:
225MSR250K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225MSR250K
Package:
Radial
Datasheet:
225MSR250K
Purchasing and Inquiry
225MSR250K Overview
Despite the device's insulation resistance, there is 10GOhm.Its lead spacing is 1.083 27.50mm.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.Its temperature coefficient is 400ppm/Cel ppm/°C.
225MSR250K Features
10GOhm insulation resistance
a temperature coefficient of 400ppm/Cel ppm/°C
225MSR250K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 225MSR250K applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Snubbering
  • Switch-mode power supplies
  • Matching networks
  • RFI for automotive
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
225MSR250K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    1.201Lx0.472W 30.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    30.5mm
  • Width
    12mm
  • Thickness
    11.5mm