  • 225P22394XD3
225P22394XD3
advertisement
Manufacturer No:
225P22394XD3
HK JDW NO:
192-225P22394XD3
Package:
Radial
Datasheet:
225P22394XD3
Purchasing and Inquiry
225P22394XD3 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.375 9.52mm.Temperatures of -55°C~85°C are suitable for operating the device.
225P22394XD3 Features
225P22394XD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P22394XD3 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • Blocking
  • Filtering
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
  • Lighting
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
225P22394XD3
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 225P
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.311W 20.30mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.375 9.52mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    14.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm