  • 225P47391WD3
225P47391WD3
advertisement
Manufacturer No:
225P47391WD3
HK JDW NO:
192-225P47391WD3
Package:
Radial
Datasheet:
225P47391WD3
Purchasing and Inquiry
225P47391WD3 Overview
Despite the device's insulation resistance, there is 200MOhm.Electrical devices have 0.374 9.50mm lead spacing.-55°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.
225P47391WD3 Features
200MOhm insulation resistance
225P47391WD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P47391WD3 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • TV and monitor sets
  • Test and measuring equipment
  • Blocking
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • Global positioning systems
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Electronic ballasts
  • Snubbering
Step5Bar-code shipping tag
225P47391WD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Resistance
    200MOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Height
    10.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.421 10.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 225P
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.299W 17.80mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.6mm
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm