  • 225P47494YD3
225P47494YD3
advertisement
Manufacturer No:
225P47494YD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-225P47494YD3
Datasheet:
225P47494YD3
Description:
225P47494YD3 datasheet pdf and Film Capacitors product details from Vishay stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
225P47494YD3 Overview
The device has 25GOhm insulation resistance.
225P47494YD3 Features
25GOhm insulation resistance
225P47494YD3 Applications
There are a lot of Vishay 225P47494YD3 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Battery management system
  • Matching networks
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Snubbering
  • Switch mode power supplies
  • Test and measuring equipment
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
225P47494YD3
  • Tolerance
    10%
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    21.34mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    18.263mm
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    25GOhm
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Diameter
    812.8μm
  • Height
    28.96mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    21.34mm