  • 226ULR025MEF
226ULR025MEF
advertisement
Manufacturer No:
226ULR025MEF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-226ULR025MEF
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
226ULR025MEF Overview
There is a 7.54Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.
226ULR025MEF Features
a 7.54Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
226ULR025MEF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 226ULR025MEF applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
226ULR025MEF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    22μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.54Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.87A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm