  • 227TTA100M
227TTA100M
advertisement
Manufacturer No:
227TTA100M
HK JDW NO:
373-227TTA100M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
227TTA100M
Description:
CAPACITOR ALUM ELEC 220UF, 100V, 20%, AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
227TTA100M
    Select All
  • Series
    TTA
  • Size / Dimension
    0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.507Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.66mA
  • Ripple Current
    560mA
  • Polarization
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    772.8mA @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    45.359237g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C