  • 227ULR016MEH
227ULR016MEH
advertisement
Manufacturer No:
227ULR016MEH
HK JDW NO:
373-227ULR016MEH
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
227ULR016MEH Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 750mOhm on this electrical device.
227ULR016MEH Features
a 750mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
227ULR016MEH Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 227ULR016MEH applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
227ULR016MEH
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    750mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    12.4968mm