  • 2300HT-820-V
2300HT-820-V
advertisement
Manufacturer No:
2300HT-820-V
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2300HT-820-V
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2300HT-820-V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2300HT-820-V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2300HT
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.280Diax0.650W 32.51mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    8.8A
  • Lead Spacing
    13.208mm
  • Lead Diameter
    1.0668 mm
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    37mOhm Max
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz