  • 2307-48MMX55M
2307-48MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
2307-48MMX55M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-2307-48MMX55M
Package:
Datasheet:
Description:
TAPE MASKING NATURAL 1.89"X 60YD
Step5Bar-code shipping tag
2307-48MMX55M
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Material
    Paper
  • Weight
    8.32342kg
  • Packaging
    Roll
  • Series
    2307
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    93°C
  • Min Operating Temperature
    200°C
  • Color
    Natural
  • Usage
    Paint Masking
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    200°F 93°C - 30 minutes
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    1.89 48.00mm
  • Thickness
    0.0052 5.2mils 0.132mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25